Výroba jehličnatých stromů

Kolejiště roste poměrně rychle a je třeba začít „zelenit“. Protože je motivem převážně skalnaté (je to dáno rozměry, ono s hloubkou 1,2m a se třemi výškovými úrovněmi, musíme mít i hodně skal), budou i stromy převážně jehličnaté. Stromy se dají samozřejmě koupit (cena samozřejmě s kvalitou provedení roste). My se však snažíme se o to, abychom co nejvíce věcí a doplňků vyráběli ručně a tím šetřili výrobní náklady. Jehličnaté stromy se přímo nabízí pro ruční výrobu. Postup, který jsme zvolili se shodný s výrobou, kterou byly stromy vyráběny na „malé h0“.  Postup je uveden níže na fotografiích. Pro připomenutí v těchto dílčích krocích a pomůckách:

Potřeby:

1) kuchyňské špejle (standardní se špičkou),

2) měděné drátky (získané odizolováním klasického lankového drátu),

3) vteřinové lepidlo (to nejlevnější, co se dá sehnat stačí),

4) přesypaná suchá hlína (hnědá ze zahrádky),

5) lepidlo Herkules, Duvilax (je to jedno, naředěný vodou),

6) zbytky floků délky 4 – 6mm na barvě nezáleží,

7) hnědý sprej (tady je jediná komplikace, protože se nedělá hnědá v matu, necháváme si přimíchat do spreje matovadlo),

8) nejlevnější lak na vlasy (tvrdost 5, matný), 9) mikropurex od Poláka (2150, případně 2140, nebo do mixu s vhodným odstínem od Auhagenu)

Postup:

Ve špejli vyvrtáme (případně pomocí jiné technologie, my jsme vyzkoušeli laser) otvory pro drátky a to tak, že vrtákem o průměru 0,8mm (díry jsou odstupňované po cca 8mm, s tím, že od špičky směrem k dolnímu konci se rozestup lehce zvětšuje). Dále drátky v počtu 7 – 8 ks do každého otvoru a zakapat vteřinovým lepidlem. Potom se kmen natře ředěným Herkulesem (Duvilaxem) a přes sítko se rovnoměrně posype přesátou hlínou (po zasypání lehce oklepeme). Necháme zaschnout (schnutí lze urychlit horkovzdušnou pistolí – ideálně). Pak nastává fáze, kdy je třeba zastřihnout celkový tvar (pro stromy, které budou uprostřed lesa). Pro stromy, které budou na kraji lesa je lepší zastříhávat až po rozpletení a tím docílit věrnějšího tvaru. Neděsit se představy, že každou jednu větev budu mít v ruce, pravda na jednom stromu jich 280 :o). Po rozpletení a natvarování se ze spodní strany větví nastříká lak na vlasy a takto otočený strom se jemně zasype flokem. Po zasypaní opět přestříknout lakem. Následuje celkový nástřik kostry hnědou barvou. Po zaschnutí se opět pomocí laku na vlasy na stříká ze spodní strany větví a pomalu se „cukruje“ molitanovou drtí do požadované hustoty (průběžně jemným klepáním po zasypání odstraňujeme nepotřebnou drť. Celek potom znovu přestříkáme lakem na vlasy, případně lze i syntetickým bezbarvým matným lakem. No, a tímto postupem je třeba udělat v našem případě cca 700ks :o).

01

02

03

04

05

06

07